Jeśli interesujesz się AI, zapewne niepokojąco wszechwiedzące algorytmy internetowe zdążyły już to podłapać.
Czy to propozycje artykułów w Google, proponowane filmy na YouTubie, feed na LinkedIn, czy nawet ‘ForYou Page’ na TikToku. Tiara przydziału przykleiła Ci łatkę.
Oczywiście, jest to bardzo wygodne, bo dostajesz treści, które Cię interesują. Super.
Ale w całym tym udogodnieniu, przemykają też treści, które tylko pozornie Cię interesują, a dużo bardziej szkodzą i mieszają w głowach.
Problemem nie jest fakt, że natniesz się ,raz na jakiś czas, na 'przehype-owany’ materiał.
Problem pojawia się wtedy, kiedy inni internetowi twórcy również się na niego natkną i zapali im się żaróweczka: “Kurde, to naprawdę świetny materiał na film. Ma genialne zasięgi. Muszę go skopiować.”
Wtedy, ta pazerna karuzela zaczyna samoistnie się nakręcać, a skutkiem tego przykrego efektu są… dziadowskie treści internetowe, które swoim populistycznym podejściem, zaczynają przyćmiewać realny stan rzeczy (mowa tu o możliwościach technologii AI) oraz zbiorową świadomość odbiorców.
Masowy lęk i niepokój o przyszłość, pracę i prywatność wciąż rośnie, a ci “po drugiej stronie ekranu“ śpią spokojnie, bo kasa się zgadza.
Na szczęście nie wszyscy tak podchodzą do tematu. Niektórzy mają rzeczywistą wiedzę, pracują z technologią SI na pierwszej linii frontu i dodatkowo potrafią klarownie wyrazić swoje myśli.
Ostatnio takim ‘asem’, o którym miałem przyjemność pisać, był Andrej Karpathy.
Dzisiaj kilka słów o kimś z naszego podwórka. Dzisiaj mowa o Vladimirze Alekseichenko.
Od ponad dekady pracuje przy uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji. Współpracował z gigantami, jak np.: Orange, Mbank czy Leroy.
Od 2017 (prehistoria dla świata AI) prowadzi podcast Biznes Myśli - o praktycznym podejściu do AI w biznesie
I… tak, jak Karpathy, nagrywa filmy na YouTube.
Ale skąd cały ten zachwyt?
Bo gość mówi, jak jest. W każdym, kolejnym materiale, przedziera się przez bezmyślną, clickbaitową kalkę, omawiając, od podstaw, kluczowe zagdnienia z dziedziny ML i AI.
Ponadto, tłumaczy dlaczego RAG, Agenci AI, czy Fine-tuning często bywają dziurawe, sugerując bardziej zdroworozsądkowe podejście.
I przypomina: człowiek nadal musi myśleć! To nie tak, że ChatGPT podjechał po Ciebie uberem, a Ty możesz biernie usiąść z tyłu i tylko obserwować. Nadal jest (i długo będzie) potrzebna ludzka superwizja, kontrola i intuicja.
Polecam, w wolnej chwili, przesłuchać kilka filmów [Link] lub przekopiować ich linki, wrzucić do NotebookLM i stworzyć podsumowanie w formie podcastu, które jest już natywnie dostępne w języku polskim!
Jak oszczędzać na internetowych zakupach?
Przygotowując się do najnowszego filmu na YouTube, natknąłem się na ciekawy komentarz w dyskusji na subreddicie r/ChatGPT.
Jeden z użytkowników wspomniał, jak ostatnio udało mu się zaoszczędzić $200 na zakupie materaca przez internet.
Uwaga, uwaga. Metoda będzie tak prosta, że aż może zszokować. Jedyne co zrobił, to wpisał do ChataGPT proste polecenie:
Robię zakupy w sklepie XYZ.com. Potrzebuję znaleźć kod rabatowy do zastosowania w moim koszyku. Możesz mi pomóc?
Tak, wiem. Sam nie wierzyłem. Dopóki nie spróbowałem…
Protip: Dla najlepszych efektów włącz model o3 i testuj proponowane kody do bólu. Czasami trzeba 2/3 razy ponowić prośbę. Konieczne jest odhaczenie opcji przeszukiwania internetu.
Najważniejsze newsy z minionego tygodnia:
1. LMArena traci zaufanie
Największa platforma do bieżącego porównywania dostępnych modeli LLM’ów została posądzona przez badaczy z Cohere Labs, MIT i Stanford, o ścisłą współpracę z największymi koncernami (Google, OpenAI, Meta) pozwalając im przedpremierowo testować swoje modele oraz faworyzując ich modele nad pozostałe.
2. Gemini 2.5 Pro od Google wysuwa się na prowadzenie
Po cichutku, powolutku Google nieustannie wypuszcza coraz to lepsze modele. Najnowsza wersja Gemini przebiła Claude 3.7 Sonnet i GPT o3 w programowaniu i projektowaniu UI (interfejsów użytkownika). Bryluje na pierwszym miejscu na większości rankingów.
3. Windsurf zakupiony przez OpenAI za… 3 miliardy dollarów
To druga największa platforma łącząca terminal do kodowania z możliwościami “vibe-coding’u”, czyli pisania kodu wyłącznie poprzez polecenia w ludzkim języku. Największa inwestycja OpenAI oznacza jedno: umiejętności pisania oprogramowania i możliwość bezpośredniego kontaktu z komputerem użytkownika jest kluczowa w dalszym rozwoju technologii. Bardzo ciekawy komentarz video tutaj.
Na końcowy uśmiech
Jak rozmawiałem z ChatemGPT dwa lata temu VS jak rozmawiam z ChatemGPT w 2025
Kupiłem domenę!
Moi drodzy,
z wielką przyjemnością mogę się Wam pochwalić, że sprawy zaczynają robić się poważne. Z tego, radosnego powodu kupiłem domenę chlopskirozum.ai !!!
Po kliknięciu w ten magiczny link, znajdziecie formularz do przedterminowego zapisu na listę oczekujących do naszej wyjątkowej społeczności.
Otwieramy się 1.06.25. Więcej informacji wkrótce.
Dzięki za dziś,
Mikołaj Abramczuk
Dzięki Mikołaj, świetne newsy już się nie mogę doczekać otwarcia szkoły!!!!!!
Dzięki Mikołaj, świete newsy🙂👍