Chyba ciężko znaleźć cokolwiek wokół AI, co mnie bardziej wyprowadza z równowagi niż generowanie zdjęć i grafik.
Jasne, końcowy efekt zwykle robi wrażenie.
Ale ilość prób, błędów, łez, potu i wystukanych liter na klawiaturze przechodzi czasem ludzkie pojęcie.
Piszę prompt, dopieszczam, chucham i dmucham a wychodzi tak przygnębiająco inny efekt, że aż zaczynam się zastanawiać, czy naprawdę można to było aż tak schrzanić?
Na szczęście, przy tym waleniu głową w ścianę, czasami jakieś praktyczne lekcje się ostają. Dlatego dzisiaj, z całą przyjemnością, podzielę się z Tobą kilkoma bardzo konkretnymi poradami odnośnie generowania grafik w ChacieGPT :)
Pinterest to Twój nowy kolega
Wiesz, co mówi więcej niż tysiąc słów przy generowaniu zdjęć?
Inspiracje!
Jeśli żaden internetowy guru nie zdążył wcisnąć Ci kursu na promptowanie grafik w Midjourney i nie potrafisz idealnie opisać tego, co chcesz dostać (albo po prostu nie masz na to czasu), dodawanie zdjęć do swojego polecenia sprawdza się niesamowicie.
A nie znajdziesz lepszego miejsca w internecie do tworzenia moodboardów, niż Pinterest. Polecam zaprzyjaźnić się z tym narzędziem.
Mów po angielsku
Nie wiem, czy to potwierdzona informacja, ale na bazie moich własnych doświadczeń, pisanie angielskich promptów przy generowaniu grafik, daje dużo lepsze efekty.
Lepiej rozumiany jest kontekst, szczegóły i polecenia.
Możesz zawsze napisać całość po polsku, a gotowy tekst wkleić np. do Deepl. Szczerze polecam ten translator, który swoją drogą, bazuje na sztucznej inteligencji.
Dzielnie walcz
Czasami pierwszy output może spowodować, że odechce Ci się zbliżać do tej technologii przez najbliższe kilka tygodni. W pełni to rozumiem.
Warto jednak nie poddawać się po pierwszym razie i śmiało napisać, że to nie jest to co chciałeś/aś. Dodaj zdanie o tym, co dokładnie ma zmienić i spróbuj ponownie. Zdziwisz się, jak często za drugim razem, wynik nagle staje się o niebo lepszy.
Pożyczaj
Nie wiem czy wiesz, ale jeśli masz płatny plan Chat’a GPT, możesz wejść na interfejs narzędzia Sora i tworzyć tam swoje własne zdjęcia wykorzystując więcej opcji dostosowania wyników. Nie ma tego mnóstwo, ale łatwiej będzie Ci dobrać współczynnik proporcji i ilość wariacji.
A oprócz tego, można tutaj naprawdę dużo się nauczyć. Lubię scrollować, patrzeć co jest możliwe, a jak coś mi się szczególnie spodoba - klikam w obrazek:
Wybieram edit prompt - dzięki czemu dostaje cały, słowo w słowo, prompt do skopiowania i własnego wykorzystania.

Jeśli działasz na bezpłatnej wersji Chat’a GPT, alternatywą jest inspirowanie się twóracami np. na platformie X. Polecam np. @anukaakash, która robi świetną robotę (i często dodaje opisy do swoich generacji).
4 grafiki na jednym
Jeśli irytuje Cię czekanie aż łaskawy Pan GPT wygeneruje Twoją grafikę, którą najprawdopodobniej zmienisz jeszcze 3 razy, mam dla Ciebie mały trick.
Po prostu, na końcu polecenia, dodaj “Create 4 variations, side-by-side, in one image”.
Podpusczaj
Pamiętacie “Jeden prompt, który budzi potwora w ChacieGPT”? Zgadnijcie co! Dalej jesteśmy w ChacieGPT i dalej możemy go prowokować!:)
Śmiało zarzuć od czasu do czasu tekstem, że “stać Cię na więcej” lub “to jest odpowiedź poziomu 1/10. teraz daj mi 10/10”.
Nowa inicjatywa - Aiexpress
Najciekawsze, wybrane newsy ostatniego tygodnia z pędzącego w zawrotnym tempie świata sztucznej inteligencji. Dzisiaj wyłącznie linki.
Wielkie dzięki za dziś.
Jak zawsze, zachęcam do zostawienia feedbacku - co się dziś podobało, a co może mniej?
Dobrego tygodnia,
Mikołaj Abramczuk