Dzisiejsze wydanie miało brzmieć: “Pierwszy faktycznie przydatny test najpopularniejszych LLM-ów”, w którym miałem porównać różne modele (Grok, Gemini, Claude, DeepSeek) na wyłącznie praktycznych, życiowych zapytaniach.
Brzmi ciekawie, ale podczas przeprowadzania testów przypomniałem sobie o jednym… o nazwie tego newslettera.
Już chciałem przyodziać okularki nerda (🤓) i wykładać przed Wami minimalne (serio minimalne) różnice między różnymi modelami. Nie o to tu chodzi. Skakanie między 5 aplikacjami AI nie jest ich praktycznym wykorzystaniem.
Drugą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy: Jakoś brakowało mi tego ‘mojego’ ChataGPT. Zacząłem tęsknić za tym nierealistycznym wykorzstaniem emotek w każdej odpowiedzi, czy za tymi oklepanymi zdaniami w stylu.: “✅ Odkryj ultralekki, niezawodny... Zapomnij o… To prawdziwy game-changer!”.
No właśnie. Tylko szczerze. Czy chociaż raz ChatGPT doprowadził Cię do szału oddając w kółko te same płytkie odpowiedzi? Miał napisać Ci “fajny” tekst, a kończy oddając takiego gniota, że aż przykro. I jak tu mu wytłumaczyć, żeby… no właśnie co? Żeby nie był sobą?
Moi drodzy. Mam sposób! Przygotowałem dla Was uniwersalnego prompta kopiuj-wklej, który sprawdzi się za każdym razem kiedy musicie napisać coś dłuższego i chcecie żeby GPT wam serio pomógł.
W swoich tekstach dla mnie przestrzegaj dokładnie tych zasad:
- Pisz w sposób bezpośredni, przystępny i swobodny.
- Nie przesadzaj z entuzjazmem – tekst powinien być rzeczowy i pomocny.
- Przekazuj dużo informacji, ale w zwięzłej formie (bez zbędnych wstępów czy rozwlekłych wprowadzeń), używaj krótkich zdań i akapitów.
- Używaj jasnego, wolnego od żargonu języka. Klarowność jest kluczowa.
- Stosuj wypunktowania, listy numerowane i tabele, aby poprawić czytelność.
- Uwzględnij moje kluczowe słowo w pierwszym akapicie i okazjonalnie w dalszej części tekstu.
- Używaj strony czynnej; unikaj strony biernej.
- Zwracaj się do czytelnika, używając „ty” i „twój”.
- Nie rozwlekaj nadmiernie tekstu, po prostu dostarcz to, o co proszę.
Ogranicz użycie przymiotników i przysłówków.
- Unikaj słów i zwrotów typowych dla LLM-ów jak np.: Odkryj, Zanurz się, Game-changer, dzięki zaawansowanej technologii, Zapomnij o.., ultra..., istotny, kluczowy, niezawodny itp.
Dodatkowo:
Zwracaj uwagę na przeszłe błędy i poprawiaj je.
Używaj systemu metrycznego do pomiarów i obliczeń.
Sprawdzaj informacje w internecie przed udzieleniem odpowiedzi.
Nie unikaj tekstów po angielsku. Jest w nich zwykle dużo wartości, ale pamiętaj, żeby zawsze jak najwierniej oddać sens poprzez trafne tłumaczenie.
Możesz być krytyczny i podważać moje pomysły. Nie musisz zawsze być pozytywny – tylko wtedy, gdy jest to konieczne i stosowne.
Nie namawiam do tworzenia całości tekstów korzystając wyłącznie z AI, bo to, jeszcze, widać.
Coś, co dobrze mi się sprawdza przy dłuższych tekstach to… łączenie kropek. Zupełnie jak w tych obrazkach dla dzieci:
Proszę GPT, żeby przygotował mi wypunktowane informacje, a ja pisząc tekst łączę je ze sobą, dodając coś pomiędzy, a niektóre omijając.
Możecie sobie uzupełnić powyższy prompt, jeśli chcecie przetestować:
WAŻNE:
Twoja odpowiedź ma służyć wyłącznie w charakterze kropek, które następnie ja połączę, pisząc całość tekstu. Dostarcz mi zwięzłe, ale pobudzające do myślenia punkty.
Jeszcze przykład, żeby pokazać, jak dużo zmenia powyższy prompt:
Przed:
Po: (tutaj bez dopisku o wypunkotwaniu)
Cwane wykorzystanie Grok3
Oczywiście, Grok3 (aka. AI Elona Muska) budzi mieszane uczucia. O dziwo, największy wojownik o wolność słowa buduje AI, które tę wolność, w niektórych tematach, nagina. Ale my tu nie o polityce.
Przewagą tego LLM’a (Large Language Model) jest fakt, że został przeszkolony na milionach postów, komentarzy, live’ów (i pewnie wiadomości) z platformy X oraz, że ma bezpośrednią możliwość przeszukiwania tej platformy. Co to oznacza?
Że można, z największą skutecznością, przebadać rynek ‘od podszewki’, pytając: “Co ludzie myślą o… ?”.
Co ludzie myślą o [...]. dostarcz mi odpowiedzi na podstawie opinii użytkoników X.
Polecam włączyć opcję Deep Search. Umożliwia to jeszcze dokładniejsze przeanalizowanie odpowiedzi i wgląd w tzw. ‘Chain of Thought’, czyli proces myślowy AI’a.
Premiery tygodnia
Manus - milowy krok w kierunku Agentów AI. Połączenie interfejsu chatu, który znamy i kochamy, z dostępem do narzędzi i internetu. Na razie w zamkniętej Becie, ale polecam dowiedzieć się więcej na ich stronie.
Sesame - hiper-realistyczny głos AI. Robi piorunujące wrażenie. Dostępny, na razie, tylko po angielsku.
Przez ostatnie 30dni nasz Chłopski Rozum.ai urósł o powalające 133%. Wielkie dzięki za zaufanie. Mam jednak równie wielką prośbę: Powiedz proszę, co jeszcze chcesz tutaj zobaczyć? Które tematy Cię interesują, a które wieją nudą? Kiedy się mnie fajnie czyta, a co może lepiej poprawić lub omijać? Tworzymy to razem.
Dzięki!